Z czym wiąże się wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu?
Instalacja elektryczna jest jedną z ważniejszych w każdym mieszkaniu, gdyż odpowiada za korzystanie z wielu sprzętów, akcesoriów, czasami jest źródłem ogrzewania. Wymiana instalacji nie jest prostą czynnością, ale z czasem staje się koniecznym posunięciem, jeśli zależy nam na bezpiecznym użytkowaniu urządzeń w pomieszczeniach. Z czym się wiąże? Na co należy uważać?
Kiedy wymienić instalację elektryczną?
Wymiana instalacji elektrycznej wymaga odpowiedniego przygotowania, akcesoriów oraz sprzętu, dlatego powinna być zlecana fachowcom z wiedzą i doświadczeniem. Uniknie się w ten sposób przykrych niespodzianek, nieplanowanych kosztów, oraz będziemy mieć pewność, że wykorzystano do tego wysokiej jakości części i elementów. Pojawia się jednak pytanie, kiedy najlepiej ją wymienić?
Poza oczywistymi sytuacjami, gdy doszło do awarii lub pożaru instalacji, z gniazdka sypią się iskry, lub doszło do mechanicznego uszkodzenia kabli np. podczas wiercenia w ścianach, warto wymieniać ją w budynkach, które powstały po 1990 r. Modernizacja sieci pozwala na wykorzystanie bezpiecznych kabli, przewodów, uziemienia, odpornych na działanie człowieka i czynników zewnętrznych. Wymiana instalacji jest też konieczna, gdy pierwotny wykonawca przewidział zbyt małą ilość gniazdek i włączników.
Na co należy uważać?
Pracami nad instalacją powinien zając się elektryk z uprawnieniami. Upewni się on, że wszystkie połączenia kabli są bezpieczne i nie wywołają iskrzenia. Należy przygotować się na dość poważny remont, związany z kuciem ścian. Jeśli nie ma w planach wymiany posadzki, lepiej ją odpowiednio zabezpieczyć. Trzeba przygotować też materiały do szpachlowania, tynkowania i malowania ścian po ułożeniu kabli.
Instalacja musi być poprawnie zaprojektowana z uwzględnieniem ilości i rodzaju sprzętu, jaki będzie do niej podłączony. Unikniemy w ten sposób przepięć i zwarć. Należy wskazać miejsca, gdzie mają znaleźć się gniazdka. Elektryk przeprowadzić powinien również odbiór instalacji i sprawdzić jej działanie po zakończeniu prac.